Scénárista
Hlavní náplní práce scénáristy je vytvářet příběhy a dialogy pro film, televizi nebo divadlo. Jeho úkolem je konstruovat scénáře, které zahrnují strukturu děje, charakterové vývoje a konkrétní dialogy postav, čímž formuje základ pro vizuální a zvukovou podobu konečného díla. Scénárista musí mít silné vyprávěcí schopnosti, cit pro dialog a schopnost spolupracovat s režiséry, producenty a dalšími členy tvůrčího týmu, aby zajistil, že jeho vize bude efektivně přenesena na plátno nebo scénu.
Doporučené vzdělání
VŠ - magistrDélka studia
11 let (6 let konzervatoř + 5 let VŠ)Nejvhodnější studijní cesta pro Scénárista:
Střední škola
Vysoká škola
Co scénárista dělá?
Vytváříš příběhové koncepty
Prvním krokem je navrhnout základní koncept příběhu, který se později rozvine do scénáře. Určuješ hlavní myšlenku, téma a směr, kterým se děj bude ubírat. Například můžeš začít s nápadem na detektivní příběh, kde se hlavní hrdina snaží vyřešit záhadnou vraždu v malém městě.
Buduješ strukturu děje
Rozděluješ příběh do jednotlivých aktů nebo dějství, zajišťuješ logickou návaznost scén a vytváříš napětí, které udrží diváka zainteresovaného. Každá část děje má své místo, aby celek dával smysl a plynule se vyvíjel. Například v dramatickém filmu můžeš rozdělit děj do tří aktů – úvod, konflikt a rozuzlení.
Vytváříš postavy a jejich vývoj
Navrhuješ charaktery postav, jejich osobnosti, motivace a vztahy mezi nimi. Postavy by měly být uvěřitelné a měly by se vyvíjet v průběhu příběhu. Například můžeš vytvořit postavu neochotného hrdiny, který postupně nachází odvahu a mění své postoje během krize.
Píšeš dialogy postav
Kreslíš dialogy, které musí být autentické a zároveň posouvat děj kupředu nebo odhalovat důležité aspekty postav. Tvým úkolem je, aby dialogy zněly přirozeně a byly v souladu s charakterem a situací postav. Například při psaní komedie je důležité, aby byly dialogy nejen vtipné, ale i realistické.
Spolupracuješ s režiséry a producenty
Komunikuješ s režisérem, producenty a dalšími členy týmu, aby byl scénář zpracován v souladu s jejich vizí a technickými možnostmi produkce. Pokud režisér navrhne změnu ve scénáři, jsi připraven upravit děj nebo dialogy tak, aby odpovídaly jeho představám.
Přepisuješ a upravuješ scénáře
Po připomínkách od režiséra, producentů nebo herců upravuješ scénář. Přepisování může zahrnovat změny v dialogu, úpravě scén nebo dokonce změnu konce příběhu. Například pokud testovací projekce ukáže, že diváci nejsou spokojeni s rozuzlením, můžeš navrhnout nové zakončení.
Sleduješ kontinuitu a logiku děje
Dbáš na to, aby celý příběh dával smysl a byl konzistentní – postavy se chovají podle své povahy, děj nemá logické mezery a každá scéna má svůj význam. Například pokud postava v jedné scéně zjistí klíčovou informaci, musí být zřejmé, jak ji využije v dalších scénách, aby se příběh přirozeně rozvíjel.
Výhody a nevýhody práce:
- Kreativní svoboda při vytváření příběhů a postav.
- Možnost zhmotnit vlastní vizi a nápady na plátně, obrazovce nebo scéně.
- Flexibilní pracovní doba (možnost práce z domova).
- Spolupráce s talentovanými režiséry, herci a dalšími umělci.
- Příležitost, aby tvoje dílo ovlivnilo kulturu a společnost.
- Možnost pracovat na různorodých projektech (film, televize, divadlo).
- Potenciálně vysoké finanční ohodnocení u úspěšných projektů.
- Nejistota ohledně stabilního příjmu, závislost na úspěchu projektů.
- Náročné proniknutí do odvětví a vysoká konkurence.
- Nutnost přijímat kritiku a upravovat scénáře dle požadavků režisérů či producentů.
- Práce pod tlakem termínů a změn ve výrobním procesu.
- Možná nutnost práce dlouhé hodiny (přepisování scénářů, plnění termínů).
- Omezená kontrola nad finální podobou díla (scénář může být výrazně pozměněn během natáčení).
- Náročné prosazení vlastních nápadů a originálních projektů v konzervativním nebo komerčně orientovaném prostředí.