Tanečník
Tanečník je umělec, který se specializuje na taneční vystoupení a pohyb na jevišti. Může se specializovat na různé druhy tance, jako například současný a moderní tanec, balet, hip hop nebo latinskoamerické tance. Důležitou náplní práce tanečníka je trénink, pomocí kterého zlepšuje své taneční dovednosti a učí se nové choreografie. Může působit jako sólista nebo člen taneční skupiny. Tanečník musí být fyzicky zdatný a mít cit pro rytmus a hudbu.
Průměrná hrubá mzda
35.500 KčDoporučené vzdělání
SŠ - KonzervatořDélka studia
8 let (Konzervatoř)Nejvhodnější typologie pro tuto profesi
Mentor - ENFP, Bavič - ESFP, ... (zobrazit všechny)Co tanečník dělá?
Učíš se nové choreografie
Pravidelně se věnuješ nácviku nových choreografií, které mohou být vytvořeny přímo pro tebe nebo pro celou skupinu tanečníků. Spolupracuješ s choreografem na tom, abys správně pochopil každý pohyb a jeho výraz. Například při nacvičování moderního tance musíš dbát na preciznost pohybů, ale i na emocionální vyjádření skrze tanec.
Trénuješ fyzickou kondici
Jako tanečník musíš být fyzicky zdatný, takže pravidelně trénuješ, abys posílil svaly, zlepšil flexibilitu a vytrvalost. Kromě taneční techniky se často věnuješ cvičení, jako je jóga, posilování nebo běh, aby ses udržel v co nejlepší formě pro náročná vystoupení.
Vystupuješ na jevišti
Předvádíš své dovednosti na jevišti, ať už jako sólista nebo člen taneční skupiny. Každé vystoupení vyžaduje přesnost a energii, musíš navíc reagovat na diváky a atmosféru představení. Například při baletním vystoupení musíš zvládnout kombinaci elegance, technické zdatnosti a emocí, které divákům zprostředkuješ.
Spolupracuješ s dalšími umělci
Často spolupracuješ s hudebníky, herci, scénografy nebo dalšími tanečníky, aby byla vytvořena komplexní umělecká díla. Komunikace a spolupráce jsou klíčové, ať už jde o taneční duet nebo o velké skupinové představení. Například v tanečně-divadelním projektu můžeš kombinovat tanec s hereckými prvky.
Zlepšuješ své taneční dovednosti
Neustále se zdokonaluješ v technice, rytmu a výrazu. Účastníš se lekcí a workshopů zaměřených na různé taneční styly, aby sis rozšířil své možnosti a mohl vystupovat v různých projektech. Pokud se specializuješ například na hip hop, můžeš navštěvovat kurzy současného tance, abys rozšířil své taneční schopnosti.
Připravuješ se na vystoupení
Před každým vystoupením trávíš hodiny zkoušením a zdokonalováním pohybů, abys zajistil dokonalý výkon na jevišti. Zahrnuje to nejen samotný tanec, ale i práci s kostýmy, rekvizitami a osvětlením. Například při latinskoamerickém tanci dbáš na to, aby kroky byly synchronizované s partnerem a hudbou.
Dohlížíš na své zdraví a prevenci zranění
Dbáš na to, aby tvé tělo bylo v dobrém zdravotním stavu, a to zejména kvůli riziku zranění. Zajišťuješ si dostatek regenerace, správnou stravu a konzultuješ s fyzioterapeuty nebo trenéry. Například po intenzivním tréninku moderního tance můžeš provádět regenerační cvičení na uvolnění svalů a prevenci únavy.
Výhody a nevýhody práce:
- Možnost vyjádřit emoce a kreativitu pohybem.
- Spolupráce s různými umělci a možnost vystupovat po celém světě.
- Flexibilní pracovní doba a rozmanité projekty.
- Neustálý rozvoj fyzické kondice a tanečních dovedností.
- Silné propojení s hudbou a uměním.
- Možnost získat uznání a popularitu.
- Uplatnění ve filmech, divadlech, show nebo reklamách.
- Fyzicky náročná a často bolestivá práce.
- Nejistý a nepravidelný příjem.
- Vysoká konkurence a tlak na dokonalý výkon.
- Nutnost neustálého tréninku a péče o tělo.
- Častá zranění a zdravotní problémy spojené s přetěžováním těla.
- Omezená kariéra kvůli fyzickým limitům a věku.
- Možná nepravidelná pracovní doba a časté cestování.