Slévač
Slévač se specializuje na výrobu kovových odlitků, které se vytvářejí pomocí odlévání roztaveného kovu do připravených forem, často i velmi složitých tvarů. Tento proces umožňuje výrobu produktů, které by bylo obtížné vyrobit jinými metodami, jako jsou například kostelní zvony nebo části strojů. Pracovní náplní slévače je příprava forem, jejich plnění roztaveným kovem, řízení procesu chlazení a tuhnutí odlitků, následná kontrola kvality a opracování hotových výrobků. Slévač také provádí údržbu licích strojů a zařízení včetně oprav a čištění licích forem, aby zajistil správný chod výroby.
Průměrná hrubá mzda
32.500 KčDoporučené vzdělání
SŠ - Výuční listDélka studia
3 rokyNejvhodnější typologie pro tuto profesi
Koordinátor - ESTJ, Podnikatel - ESTP, ... (zobrazit všechny)Nejvhodnější studijní cesta pro Slévač:
Střední škola
Co slévač dělá?
Volíš nejvhodnější výrobní postup
Výroba kovových odlitků je poměrně náročná, proto je vždy důležité zvolit nejvhodnější postup, jak produkt vyrobíš. Díky tomu můžeš firmě ušetřit nemalé peníze.
Obsluhuješ tavicí stroje
Ke vzniku odlitku potřebuješ kov, který musíš nejprve roztavit ve speciálních strojích.
Vyrábíš slévárenské formy
Abys měl roztavený kov kam odlévat, musíš nejprve navrhnout a vyrobit formu. K tomu využíváš nejrůznější směsi a materiály. Záleží na tom, kolik odlitků v ní plánuješ zhotovit.
Obsluhuješ stroje na výrobu forem
Kromě ruční přípravy a návrhu forem pracuješ také se stroji na jejich výrobu. Tyto stroje musíš stejně jako ty tavicí umět ovládat.
Vyrábíš kovové odlitky
Jakmile máš roztavený kov a vyrobenou formu, pustíš se do samotného procesu odlévání. Jeho součástí je mimo jiné také měření teploty kovu a další související činnosti.
Provádíš údržbu strojů
Kromě pravidelného čištění strojů máš na starosti také jejich údržbu a jednoduché opravy. Díky Tvé péči zůstanou v provozu dlouhá léta.
Vedeš záznamy o zakázkách a strojích
Při své práci se kromě praktických činností setkáš i s administrativou. Musíš zodpovědně vést záznamy týkající se údržby a stavu strojů, a stejně tak zaznamenávat informace o jednotlivých zakázkách.
Slévač - jak vypadá pracovní den?
Výhody a nevýhody práce:
- Při návrhu nejrůznějších forem dostaneš možnost uplatnit své znalosti i kreativitu.
- Kromě navrhování forem také nastavuješ stroje a věnuješ se spoustě jiných činností. Nesetkáš se tak se stereotypem.
- Pracuješ manuálně, domů tak odcházíš s čistou hlavou.
- Široké uplatnění.
- Pokud budeš pracovat na sebe a naučíš se vytvářet formy na odlévání dle přání zákazníků, můžeš si přijít na pěkné peníze. I jako zaměstnanec si vyděláš solidní peníze.
- Obsluhuješ nejrůznější stroje, které se postupem času inovují. Musíš se tak neustále posouvat a učit nové věci.
- Pokud nebudeš opatrný, můžeš přijít k pracovnímu úrazu. Přeci jen pracuješ s rozžhavenými kovy.
- Proces tavení, odlévání i samotná výroba slévárenských jader je spojena s použitím různých chemických látek, které mohou představovat zdravotní rizika.
- Velká zodpovědnost. Pokud špatně nastavíš stroje, firma může přijít o spoustu peněz.