Ergoterapeut
Ergoterapeut provádí ergoterapeutická vyšetření, za pomocí kterých zjišťuje schopnost člověka věnovat se běžným denním činnostem. Jeho služby jsou primárně určeny osobám s postižením. Na základě realizovaných vyšetření navrhuje postupy a metody s cílem pomoci pacientům zapojit se do každodenních aktivit. Pracuje většinou v nemocnicích, rehabilitačních centrech, speciálních školách nebo v domovech pro seniory.
Průměrná hrubá mzda
42.000 KčDoporučené vzdělání
VŠ - bakalářDélka studia
7 let (4 roky SŠ + 3 roky VŠ)Nejvhodnější typologie pro tuto profesi
Řečník - ENFJ, Mentor - ENFP, ... (zobrazit všechny)Nejvhodnější studijní cesta pro Ergoterapeut:
Střední škola
Vysoká škola
Co ergoterapeut dělá?
Provádíš ergoterapeutická vyšetření
Tvým prvním úkolem při kontaktu s pacientem je provést ergoterapeutické vyšetření. V rámci toho analyzuješ ním prováděné činnosti a hodnotíš jeho senzomotorické schopnosti. Zjistíš tak, zda je pacient soběstačný a uděláš si představu o jeho zdravotním stavu.
Vyhodnocuješ stav pacienta
Na základě provedeného vyšetření vyhodnocuješ stav pacienta. Právě to Ti následně pomůže při navrhování jednotlivých ergoterapeutických postupů a metod.
Navrhuješ ergoterapeutické postupy a metody
Jakmile vyhodnotíš celkový stav pacienta, navrhneš pro něj konkrétní postupy a metody. Ty mají za cíl pomoci mu co nejvíce se zapojit do běžného života.
Pomáháš pacientovi s nácvikem běžných denních situací
Může jít o nácvik činností v oblasti příjmu potravy nebo při osobní hygieně. Stejně tak ale o pomoc při nakupování či vaření. Záleží vždy na konkrétním typu postižení pacienta. Společně se věnujete rozvoji jemné motoriky, trénujete vytrvalost a podobně.
Doporučuješ pacientům vhodné pomůcky
Jedná se o kompenzační a technické pomůcky, které mají vést ke zlepšení stavu pacienta. Doporučuješ je jemu samotnému, případně jeho rodině či týmu ošetřovatelů.
Poskytuješ poradenství v oblasti prevence
Snažíš se předcházet tomu, aby u pacientů došlo k jakýmkoliv zdravotním komplikacím. Příkladem mohou být například proleženiny u imobilních pacientů. Instruuješ rodinné příslušníky nebo ošetřovatele, jak v této oblasti postupovat.
Věnuješ se předpracovní rehabilitaci
Pokud se chce pacient zapojit do pracovního procesu, testuješ nejprve jeho toleranci zátěže a nacvičuješ s ním nejrůznější dovednosti, které bude při práci potřebovat. V tomto ohledu poskytuješ také doporučení týkající se vhodného studijního a pracovního začlenění osob s postižením.
Výhody a nevýhody práce:
- Profese ergoterapeuta nikdy nezanikne, nemusíš se tedy bát o své uplatnění.
- Můžeš si vybrat, jestli budeš pracovat v nemocnici, rehabilitačním zařízení nebo třeba v jedné z neziskových organizací.
- Při své práci pomáháš pacientům zapojit se do každodenních aktivit. Díky Tobě se mohou stát soběstačnými. To má velký smysl.
- Výsledky Tvé práce jsou jasně vidět. Máš podíl na každém pacientově zlepšení.
- Práce ergoterapeuta zahrnuje řadu činností, nemusíš se obávat stereotypu.
- Denně se setkáváš s těžkými životními příběhy pacientů. Musíš se psychicky obrnit.
- Když pacienti pravidelně cvičí a nevidí posun, může se dostavit frustrace spojená s bojkotem aktivit nebo křikem. Na tyto situace musíš být připravený.
- V případě pacientů, kteří nedokáží sami komunikovat, jsi v kontaktu s jejich rodinami. To může být velmi náročné.
- Neseš svůj díl zodpovědnosti za léčbu pacientů. Pokud uděláš chybu, může to mít neblahý dopad na jejich zdraví.
- Jako ergoterapeut se musíš celoživotně vzdělávat.
- Musíš vystudovat minimálně bakalářský studijní program na vysoké škole v oboru Ergoterapie.