Zdravotní laborant
Zdravotní laborant provádí laboratorní vyšetření krve, moči, stolice a dalších typů biologického materiálu. Věnuje se přípravě vzorků a jejich následné analýze. Pracuje při tom s nejmodernější laboratorní technikou jako jsou mikroskopy nebo automatické analyzátory. Kromě toho také zpracovává data v laboratorním systému.
Průměrná hrubá mzda
48.500 KčDoporučené vzdělání
VŠ - bakalářDélka studia
7 let (4 roky SŠ + 3 roky VŠ)Nejvhodnější typologie pro tuto profesi
Odborník - INTJ, Strážce - ISFJ, ... (zobrazit všechny)Nejvhodnější studijní cesta pro Zdravotní laborant:
Střední škola
Vysoká škola
Vyšší odborná škola
Co zdravotní laborant dělá?
Připravuješ biologický materiál k analýze
Jedním z Tvých hlavních úkolů je příprava biologického materiálu k analýze. Pracuješ při tom s nejrůznějším laboratorním náčiním jako jsou zkumavky nebo sklíčka. Musíš být velmi opatrný a vždy použít rukavice, abys se vzorkem nepřišel do kontaktu.
Obsluhuješ laboratorní techniku
V současné době pracuje většina laboratoří s nejmodernějším přístrojovým vybavením. Tvým úkolem je vzorek do analyzátoru správně umístit a nastavit jej, aby vše správně zpracoval.
Zaznamenáváš výsledky analýzy
Jakmile přístroj vzorek zpracuje, zkontroluješ výsledky a zadáš je do systému, odkud poputují zpět do ordinace praktického lékaře, nebo na nemocniční oddělení. Tam je lékař vyhodnotí a stanoví další léčebný postup.
Věnuješ se ručnímu zpracování vzorků
Může se stát, že se přístroj pokazí a na oddělení budou akutně potřebovat analýzu odebraného materiálu. V takovém případě vzorek zpracuješ sám, právě to ses při studiu naučil.
Likviduješ biologický materiál
Ve chvíli, kdy máš vzorek zpracovaný, musíš zlikvidovat přebytečné množství biologického materiálu. Tedy zbylé množství krve nebo třeba moči. Postupuješ při tom přesně podle stanovených norem.
Dohlížíš na stav zásob
Součástí Tvé práce je také kontrola zásob laboratorního vybavení jako jsou zkumavky, sklíčka nebo třeba gumové rukavice. Dohlížíš na to, aby bylo vždy všeho dostatek.
Neustále se vzděláváš
Na celoživotní vzdělání zdravotních laborantů jsou kladeny vysoké nároky. Musíš neustále absolvovat školení a doplňovat si odborné znalosti.
Výhody a nevýhody práce:
- Obor, který nikdy nezanikne. Přestože se v laboratořích používají nejmodernější přístroje, zdravotní laboranti je musí nastavit a dohlížet na jejich fungování.
- Poptávka po zdravotních laborantech je poměrně vysoká. Nemusíš se tedy bát, že nenajdeš uplatnění.
- Není nutné vystudovat VŠ. Postačí Ti i VOŠ v oboru Diplomovaný zdravotní laborant.
- Můžeš si vybrat, jestli budeš pracovat v laboratoři nemocnice nebo v soukromém zařízení, kam zasílají výsledky například praktičtí lékaři. Podle toho se bude odvíjet i Tvůj pracovní režim.
- Pokud jsi introvert a nerad komunikuješ s lidmi, práce v laboratoři je přesně pro Tebe.
- Když svou práci děláš dobře, můžeš povýšit až na vedoucí laboratoře.
- Profese zdravotního laboranta se pojí s velkou zodpovědností. Pokud něco pokazíš, můžeš ohrozit zdraví pacienta.
- Poměrně stereotypní práce. Neustále se věnuješ stejným činnostem.
- Pokud pracuješ v nemocnici, musíš počítat se svátky i víkendy v zaměstnání.
- Denně přicházíš do kontaktu s biologickým materiálem, to se pojí s určitým rizikem.
- Nutnost se neustále vzdělávat.