Kadeřník
Kadeřník se věnuje péči o vlasy svých klientů. Kromě stříhání, barvení nebo mytí vlasů jim také radí, jaký účes zvolit nebo jak nejlépe o vlasy pečovat. Kadeřník se může nechat zaměstnat v kadeřnickém salonu nebo si pronajmout křeslo či prostory a pracovat sám na sebe.
Průměrná hrubá mzda
27.500 KčDoporučené vzdělání
SŠ - Výuční listDélka studia
3 rokyNejvhodnější typologie pro tuto profesi
Diplomat - INFJ, Konzultant - INFP, ... (zobrazit všechny)Co kadeřník dělá?
Objednáváš klienty
Ať už pracuješ pod někým, nebo sám na sebe, součástí Tvé práce je objednávání klientů. Snažíš se jim vždy vyjít vstříc, aby neodešli ke konkurenci. Právě to Ti pomůže vybudovat si stálou klientelu.
Pomáháš klientům s výběrem účesu
Někdy má klient o podobě účesu jasno, jindy potřebuje nasměrovat. Pokud si řekne o Tvou radu, měl bys mu doporučit účes, o kterém si myslíš, že mu nejvíc sedne. Nezohledňuješ při tom jen aktuální trendy, ale také tvar hlavy nebo celkovou image klienta.
Umýváš vlasy
Pokud se chystáš klienta stříhat, ve většině případů mu nejprve umyješ vlasy. Díky tomu vidíš lépe jejich délku a při práci budeš přesnější. Někteří klienti můžou chtít ostříhat i tzv. na sucho. Pak už je jen na Tobě, jestli jim vyhovíš.
Stříháš vlasy
Při stříhání pracuješ s kadeřnickými nůžkami a mnohdy také s holicím strojkem. Musíš při tom být maximálně opatrný, abys neporanil sebe nebo klienta.
Barvíš a melíruješ vlasy
Na denní bázi se setkáváš s požadavkem na obarvení, melírování či tónování vlasů. První krok je vždy správně namíchat barvu. Tak, aby v kombinaci s barvou vlasů klienta vznikl zamýšlený odstín. Následně směs nanášíš za pomocí štětce a měříš čas, aby vlasy chytly správný odstín.
Prodlužuješ vlasy
Velkým trendem dnešní doby je prodlužování vlasů. To se dělá několika způsoby, například za pomocí speciálních kovových kroužků nebo prostřednictvím plastových trubiček. Sám si zvolíš, jestli budeš tuto službu nabízet, případně jakou metodu zvolíš.
Vytváříš účesy na společenské události
Součástí Tvé práce je také tvorba účesů na nejrůznější společenské události jako jsou plesy či svatby. Ty načesáváš buď v salonu nebo přímo na místě události.
Upravuješ vousy
Spousta mužů v dnešní době navštěvuje Barber shopy, stále se však najdou takoví, kteří chtějí vousy oholit či upravit i od kadeřnice. Je jen na Tobě, jestli budeš tuto službu poskytovat. Pokud ano, musíš vousy umět lehce zastřihnout, vytvarovat nebo třeba kompletně oholit.
Poskytuješ doplňkové služby
Mezi ty patří například masáž hlavy nebo úprava obočí. Pečuješ zkrátka o to, aby klient dobře vypadal a ještě lépe se cítil.
Pečuješ o pracovní prostor
Nejde jen o úklid vlasů či zbytků barvy, ale také o vizuální stránku Tvého místa či celého salonu. Ten musí být líbivý, aby přilákal zákazníky a ti se v něm cítili dobře.
Výhody a nevýhody práce:
- Pokud podnikáš, jsi pánem vlastního času.
- Když si vybuduješ stálou klientelu, můžeš si vydělat slušné peníze.
- Jedná se o kreativní práci, při které se můžeš realizovat.
- Pokud jsi soutěživý, můžeš se účastnit kadeřnických soutěží, na kterých předvedeš své umění. Díky tomu si vybuduješ jméno.
- Při práci se setkáš se zajímavými lidmi. Získáš tak kontakty, které se mohou hodit.
- V pracovní době stojíš nonstop na nohou, to může být vyčerpávající.
- Kadeřnických salonů je velká spousta, čelíš tedy velké konkurenci.
- Pokud pracuješ pod někým, zaměstnavatel po Tobě může požadovat dlouhé směny. Navíc nejsi pánem svého času.
- Celodenní debatování s klienty může být velmi náročné.
- Při práci můžeš sebe i klienty zranit nůžkami nebo holicím strojkem.
- Pravidelně přicházíš do kontaktu s chemickými přípravky a často si také myješ ruce. Pokud máš citlivou pokožku nebo trpíš alergií, pravděpodobně Tě to bude omezovat.