Masér ve zdravotnictví

Masér ve zdravotnictví se specializuje na terapeutické techniky používané k léčbě a prevenci různých druhů zdravotních problémů. Jeho hlavním cílem je pomoci pacientům zlepšit pohyblivost a zmírnit bolest v různých částech těla. Zdravotnický masér pracuje většinou pod dohledem fyzioterapeuta nebo jiného specializovaného lékaře v různých rehabilitačních centrech, ordinacích, nemocnicích či sportovních týmech. Masér by měl disponovat znalostí anatomie a fyziologie, aby mohl správně identifikovat problémy pacienta a zvolit nejúčinnější metodu léčby.

Průměrná hrubá mzda

29.500

Doporučené vzdělání

SŠ - Maturita

Délka studia

4 roky

Nejvhodnější typologie pro tuto profesi

Diplomat - INFJ, Konzultant - INFP, ... (zobrazit všechny)

Nejvhodnější studijní cesta pro Masér ve zdravotnictví:

Střední škola

Nejvhodnější obor:
1) Masér ve zdravotnictví

Co masér ve zdravotnictví dělá?

1

Provádíš diagnostiku svalových a kloubních problémů

Na základě doporučení lékaře nebo fyzioterapeuta hodnotíš stav svalů, kloubů a pohybového aparátu pacienta. Rozpoznáváš napětí, ztuhlost nebo oslabení určitých částí těla a určuješ, které techniky masáže budou nejvhodnější. Například u pacienta s bolestí zad vyhledáš ztuhlé svaly a zaměříš se na jejich uvolnění.

2

Aplikuješ různé techniky zdravotní masáže

Používáš různé masážní techniky, jako je hloubková masáž, reflexní terapie, klasická masáž nebo lymfodrenáž, které přizpůsobuješ konkrétním potřebám pacienta. Při práci s pacientem po operaci kolene můžeš využít jemnější techniky na podporu hojení a obnovu mobility.

3

Zmírňuješ bolest a zlepšuješ pohyblivost

Pomáháš pacientům zmírnit bolesti svalů, kloubů nebo šlach a zároveň zlepšit jejich pohyblivost. Cílenou masáží podporuješ lepší prokrvení postižených oblastí, uvolnění svalového napětí a rychlejší regeneraci. Například u pacientů s chronickými bolestmi krku pomáháš uvolnit napětí způsobené dlouhodobým stresem nebo špatným držením těla.

4

Spolupracuješ s lékaři a fyzioterapeuty

Úzce spolupracuješ s dalšími odborníky ve zdravotnictví, aby byla léčba pacienta co nejefektivnější. Na základě jejich doporučení upravuješ masážní techniky nebo délku a intenzitu terapie. Například fyzioterapeut může navrhnout speciální cvičení, která doplní masážní terapii a podpoří celkové zlepšení zdravotního stavu pacienta.

5

Poskytuješ rady pacientům k prevenci potíží

Kromě samotné masáže poskytuješ pacientům rady, jak předcházet dalším problémům, jako jsou svalové napětí nebo bolest kloubů. Doporučuješ například správné držení těla, vhodné cvičení nebo strečink, které mohou pomoci zmírnit riziko opakovaných problémů. U pacienta s opakujícími se bolestmi zad můžeš například poradit cviky na posílení zádových svalů.

6

Sleduješ reakce pacienta během masáže

Průběžně sleduješ, jak pacient reaguje na masáž, a podle jeho potřeb upravuješ techniku nebo intenzitu tlaku. Pokud si pacient například stěžuje na přílišnou bolest při určitém postupu, změníš způsob masáže, abys dosáhl lepšího terapeutického efektu bez nepohodlí.

7

Vedeš dokumentaci a sleduješ pokroky pacienta

Zaznamenáváš informace o stavu pacienta, provedených masážních technikách a dosaženém pokroku. To je důležité pro další návštěvy a dlouhodobé sledování účinků léčby. U pacienta s poúrazovou rehabilitací tak můžeš zaznamenat, jak se jeho mobilita zlepšuje po každé masáži, a přizpůsobit další terapii.

0

Výhody a nevýhody práce:

  • Pomáháš lidem zlepšit jejich zdravotní stav a kvalitu života.
  • Možnost pracovat v různých zdravotnických zařízeních nebo sportovních týmech.
  • Stabilní poptávka po službách zdravotních masérů.
  • Práce je fyzicky aktivní a může být uspokojující.
  • Příležitost neustále se vzdělávat v nových terapeutických technikách.
  • Flexibilní pracovní doba, pokud pracuješ jako OSVČ.
  • Možnost navázat dlouhodobé vztahy s pacienty.
  • Fyzicky náročná práce, která může vést k opotřebení kloubů a svalů.
  • Potřeba neustále se přizpůsobovat potřebám pacientů.
  • Práce může být někdy psychicky náročná kvůli bolestivým stavům pacientů.
  • Omezený platový růst, pokud nejsi OSVČ.
  • Dlouhé hodiny strávené ve stoje.
  • Nutnost dodržování přísných hygienických pravidel a pravidelná dezinfekce.
  • Možnost nepravidelného příjmu, pokud máš méně pacientů.

Masér ve zdravotnictví - potřebné znalosti a dovednosti:

Jak může vypadat kariérní cesta?