Sociální pracovník

Sociální pracovník pomáhá jednotlivcům, rodinám a komunitám v obtížných životních situacích. Nabízí lidem podporu, poradenství, pomáhá jim zvládat osobní problémy, traumata, nemoci, finanční těžkosti a další výzvy. Pracuje na různých místech, jako jsou úřady státní správy, nemocnice, školy, neziskové organizace, domovy pro seniory a zařízení sociální péče, azylové domy nebo centra krizové intervence. Práce sociálního pracovníka zahrnuje hodnocení potřeb klientů, vypracování individuálních plánů pomoci, poskytování psychosociální podpory a spolupráci s dalšími profesionály, jako jsou lékaři, právníci nebo terapeuti.

Průměrná hrubá mzda

42.000

Doporučené vzdělání

VŠ - bakalář

Délka studia

7 let (4 roky SŠ + 3 roky VŠ)

Nejvhodnější typologie pro tuto profesi

Řečník - ENFJ, Mentor - ENFP, ... (zobrazit všechny)

Nejvhodnější studijní cesta pro Sociální pracovník:

Střední škola

Nejvhodnější obor:
1) Sociální činnost
2) Gymnázium

Vysoká škola

Nejvhodnější obor:
1) Sociální práce
Vhodný obor:
1) Zdravotně-sociální péče

Vyšší odborná škola

Nejvhodnější obor:
1) Sociální práce

Co sociální pracovník dělá?

1

Poskytuješ klientům sociální poradenství

Jedním z Tvých hlavních úkolů je poskytovat klientům sociální poradenství. To se odvíjí od typu organizace, ve které pracuješ. Pokud jsi například zaměstnaný v neziskové organizaci, jež pomáhá týraným ženám, poskytneš jim informace o možnosti náhradního bydlení nebo o sociálních dávkách, na které mají nárok.

2

Pomáháš klientům zabezpečit základní potřeby

Mezi ty řadíme například potřebu jíst nebo spát. Když se setkáš s klientem, jenž je bez domova, poradíš mu, kde dostane zdarma stravu nebo kde může strávit noc. Nakonec se domluvíte na dalším postupu pro zlepšení jeho životní situace.

3

Aktivně podporuješ klienty

Může to znít jako banalita, ale právě aktivní podpora klientů je zásadní součástí Tvé práce. Lidé, se kterými přijdeš do kontaktu, v životě často nemají žádnou oporu. Proto se je snažíš povzbudit a dodat naději, že problémy, se kterými se potýkají, společně zvládnete.

4

Komunikuješ s úřady

Ať už pracuješ v jakékoliv organizaci, komunikaci s úřady se nevyhneš. Jsi s nimi v kontaktu kvůli zjišťování nejrůznějších informací nebo třeba v případě, že žádáš pro klienta o příspěvek na péči či bydlení.

5

Tvoříš individuální plány klientů

Pokud pracuješ kupříkladu s lidmi, kteří se po vyléčení z drogové závislosti pokouší o návrat do běžného života, tvoříš s nimi individuální plány. V nich společně stanovujete cíle, na něž se klienti zaměří.

6

Provádíš sociální šetření

Sociálnímu šetření se věnuješ například při práci v domově pro seniory. Navštěvuješ při nich žadatele o umístění do domova a zjišťuješ jejich celkovou životní situaci. Jaký je jejich zdravotní stav, jestli jim někdo pomáhá s běžnými denními činnosti a podobně.

7

Pracuješ v terénu

Práce v terénu je součástí většiny pozic v oblasti sociální práce. Můžeš aktivně vyhledávat drogově závislé nebo lidi z vyloučených lokalit. Ty následně oslovuješ a snažíš se jim pomoci.

8

Věnuješ se administrativě

Administrativa je neodmyslitelnou součástí profese sociálního pracovníka. Vyplňuješ s klienty individuální plány, vedeš nejrůznější záznamy a mnohdy také písemně komunikuješ s úřady.

0

Výhody a nevýhody práce:

  • Profese sociálního pracovníka nikdy nezaknikne. Máš tedy jistou budoucnost.
  • Pozic sociálního pracovníka je velké množství, nemusíš se tedy bát o své uplatnění.
  • Můžeš si vybrat, jestli budeš pracovat v domově pro seniory, v rodinném centru nebo třeba v organizacích, které pomáhají obětem domácího násilí.
  • Při své práci pomáháš lidem, kteří se nachází se v těžkých životních situacích. To má velký smysl.
  • Máš na starosti velkou spoustu úkolů, nemusíš se tak obávat stereotypu.
  • Pokud rád pomáháš druhým, práce pro Tebe bude maximálně naplňující.
  • Platy sociálních pracovníků jsou poměrně nízké.
  • V nejrůznějších organizacích můžeš přijít do kontaktu s nebezpečnými klienty. Jedná se do jisté míry o rizikové povolání.
  • Denně se setkáváš s těžkými životními příběhy klientů. Musíš se psychicky obrnit.
  • Je potřeba připravit se na to, že ne každému klientovi dokážeš pomoct.
  • Sociální pracovník má na starosti velkou spoustu úkolů, to může být zahlcující.
  • Kvůli byrokratickým procesům a omezeným finančním zdrojům můžeš ztratit motivaci.
  • Zejména v menších organizacích nejistota pro další rozvoj kariéry.

Sociální pracovník - potřebné znalosti a dovednosti:

Jak může vypadat kariérní cesta?