Patentový zástupce

Patentový zástupce je klíčovým poradcem pro klienty, kteří chtějí úspěšně využít své nápady, vynálezy, obchodní značky nebo designy. Jeho hlavním úkolem je provést odborné posouzení předmětu ochrany a poskytnout expertní rady při volbě optimálního druhu ochrany pro klienta. Zároveň je zodpovědný za přípravu a podání potřebných žádostí a zastupování klientů před příslušnými úřady a soudy. Patentový zástupce tak pomáhá lidem chránit jejich vynálezy a nápady před tím, aby je neukradl nebo nepoužil někdo jiný.

Průměrná hrubá mzda

104.500

Doporučené vzdělání

VŠ - magistr

Délka studia

9 let (4 roky SŠ + 5 let VŠ)

Nejvhodnější typologie pro tuto profesi

Řečník - ENFJ, Vůdce - ENTJ, ... (zobrazit všechny)
0

Nejvhodnější studijní cesta pro Patentový zástupce :

Střední škola

Nejvhodnější obor:
1) Gymnázium

Co patentový zástupce dělá?

1

Radíš klientům, kteří si chtějí nechat patentovat vynález

Prvním krokem patentového zástupce je úvodní rozhovor s klientem (vynálezci, designéři, vývojáři produktů, zakladatelé značky,...) kteří Ti nejprve představí svou novinku, kterou si chtějí nechat patentovat. Tvým úkolem je odborné posouzení předmětu ochrany a následné poradenství při výběru konkrétního druhu ochrany.

2

Zjišťuješ si informace o vynálezu a připravuješ patentovou přihlášku

Poté, co Tě klient informoval o svém vynálezu, pro Tebe začíná skutečná práce. Nejprve se informuješ o vynálezu z vědeckého a technického hlediska, abys mu porozuměl. Nashromážděné informace poté sepisuješ do žádosti, kterou následně odesíláš úředníkům na příslušný patentový úřad.

3

Zastupuješ klienty před úřady a při soudních jednáních

K soudnímu jednání v oblasti patentů může dojít z různých důvodů. Podat žalobu může například osoba, která již dříve získala patent a vyžaduje soudní zákaz pro napodobitele. Na druhou stranu může být podána žaloba i na Tvého klienta, pokud někdo považuje jeho patent za nezákonný. V některých případech budeš mít po svém boku u soudu i advokáta, který se postará o hlavní právní záležitosti. Ty potom vystupuješ především jako znalý odborník, který vysvětluje nárok na patent s ohledem na vědecký a technický stav vynálezu.

4

Poskytuješ odbornou pomoc

Odbornou pomoc neposkytuješ pouze jednotlivcům, kteří chtějí ochránit svůj výtvor, ale také firmám, které chtějí poradit, zda a jak lze použít jejich logo, nápisy nebo konkrétní značku.

5

Zaškoluješ mladé patentové zástupce

Jako plnohodnotný patentový zástupce školíš své kolegy a podřízené. Začínajícím patentovým zástupcům můžeš například nabídnout místo ve své kanceláři.

Patentový zástupce - jak vypadá pracovní den?

Výhody a nevýhody práce:

  • Přicházíš do styku s novými a zajímavými vynálezy.
  • Nadstandardní finanční ohodnocení.
  • Zajímavá a netradiční profese.
  • Pomáháš lidem ochránit jejich vynálezy a další produkty.
  • Musíš mít vystudovanou vysokou školu.
  • Po vysoké škole Tě čeká ještě povinná několikaletá praxe v oblasti průmyslových práv, dále musíš složit odborné zkoušky u Úřadu průmyslového vlastnictví a být zapsán v rejstříku patentových zástupců vedeného Komorou patentových zástupců. Teprve poté se stáváš patentovým zástupcem.
  • Vysokou školou a odbornou zkouškou cesta patentového zástupce teprve začíná. Budeš se muset dál vzdělávat pomocí různých odborných kurzů, seminářů či workshopů.
  • Je potřeba mít technické, přírodovědecké i právní znalosti.

Patentový zástupce - potřebné znalosti a dovednosti:

Jak může vypadat kariérní cesta?